נורה גרינברג

קורות חייםנורה גרינברג נורה גרינברג נולדה בבואנוס איירס, ארגנטינה, ב-1950, כבן זכר. בגיל 19 עלתה לארץ. למדה היסטוריה ופילוסופיה בירושלים. הייתה עיתונאית, מתרגמת, מוציאה לאור וכתבת טכנית. מ-1980 עוסקת בתקשורת טכנית. היא אבא לשני ילדים, בן ובת. בסוף שנות ה-40 לחייה עברה תהליך שינוי מגבר לאישה. החלטתה להחשף בפני הציבור חוללה מהפכה בתחום שהיה אפוף עד אז בסודיות, מסכות והצללה. באומץ לב נדיר היא החליטה לחשוף את סיפורה האישי, התהליך שעברה והתמיכה לה זכתה. הזהות המגדרית, הטרנסקסואלית והטרנסג'נדרית נגלו לעיני הציבור, והיו להם עתה שם ופנים .

מאז השינוי, היא פעילה למען קידום זכויות הטרנסג'נדרים בישראל, וכן בתחומי ההסברה והחינוך בנושא זהות מגדר בלתי נורמטיבית, בהעלאת המודעות הציבורית לצרכי ציבור הטרנסג'נדרים ולקידום התרבות והזהות הטרנסג'נדרית. מ-2001 עד 2004 שירתה בועד הארצי של אגודת ההומואים, הלסביות, הבי והטרנסג'נדרים, תחילה כנציגת הטרנסג'נדרים ולאחר מכן כיו"ר האגודה. היא הייתה האישה הטרנסקסואלית הראשונה בעולם שכיהנה כראש ארגון כלל-קהילתי. כמו-כן, משנת 2001 היא גם חברת ועד המועצה הפוליטית לזכויות הלהט"ב. היא גם חברה בהנהלת חוש"ן, חינוך ושינוי, ומתנדבת בארגון הנוער הגאה של האגודה, שם הקימה ומנחה קבוצת תמיכה למתבגרים טרנסג'נדרים .

גרינברג מנהלת פעילות ענפה למען הטנרסג'נדרים וקהילת הלהט"ב בכלל: היא העלתה על סדר היום הציבורי את בעיותיהם המיוחדות. היא מרצה, מנחה סטודנטים וחוקרים ונחשבת לברת סמכא בנושאים הקשורים בזהות מגדר, טרנסקסואליות וטרנסג'נדריות. היא שמה לה למטרה לשנות את גישות ועמדות רווחות בציבור כלפי טרנסג'נדרים, להלחם בדעות קדומות וסטריאוטיפים בקשר לאנשים בעלי זהות מגדר בלתי נורמטיבית, ולבער תופעות של טרנספוביה, התנשאות ופטרונות כלפי טרנסג'נדרים. כמו כן פעילה נורה גרינברג בתחום הפוליטי. היא מקדמת יוזמות שונות, כגון המאבק לשינוי מדיניות משרד הפנים בנוגע לשינוי שמם של אנשים טרנסקסואלים שטרם עברו ניתוח לשינוי מין, המאבק נגד אפליית טרנסג'נדרים על רקע זהות המגדר שלהם, שינויי חקיקה שונים וכן במאבקים כלליים של הקהילה בתחום הזוגיות והאימוץ, תרומות דם של הומוסקסואלים, אלימות משטרתית, המאבק בהומופוביה ועוד. באחרונה הקימה קבוצה השוקדת על הכנת הצעת חוק להגנה על זכויות הטרנסג'נדרים, שתוגש לכנסת במושב הבא.

גרינברג הנהיגה מאבק להגברת הפתיחות של הקהילה ההומו, לסבית, בי וטרנס לציבור הטרנסג'נדרים ולשילובם בחברה בכלל. ב-2003 יזמה והנהיגה את מסע התמיכה הציבורית בחן אלקובי, טרנסקסואל חיפאי (מאישה לגבר), שהואשם באישומים שונים, וכן סייעה להגנה במהלך משפטו. היא יזמה מאבק ציבורי ומשפטי בקופות החולים שסירבו לממן ניתוחים לשינוי מין, מאבק שהוכתר בהצלחה, ועוסקת דרך קבע בסיוע פרטני לטרנסג'נדרים הנפגעים על רקע זהות המגדר שלהם. היא גם העלתה לראשונה את מצוקתן של נשים טרנסקסואליות במסגרת המאבק נגד האלימות כלפי נשים, ואת המחסור וחוסר המודעת של הממסד הרפואי בשירותי בריאות לאנשים טרנסג'נדרים, ובכלל זה לילדים ומתבגרים.

בתחום התמיכה בפרט, היא פעלה מתוך האגודה -ואחרי עזיבתה את תפקיד היו"ר, במסגרת המועצה הפוליטית ובאופן עצמאי- לספק הגנה וסיוע משפטי לאנשים שזכויותיהם נפגעו בגלל זהות המגדר שלהם או שמתקשים לממש זכויותיהם במבוכי הביורוקרטיה. היא מעניקה תמיכה אישית , כולל מידע,הדרכה, הכוונה ועצה, לטרנסג'נדרים רבים, מסייעת בסידורים הכרוכים בתהליך השינוי של אנשים טרנסקסואלים, מעורבת, תומכת ומסייעת במישור העדין של קבלה על ידי הורים ומשפחה, קשובה ופתוחה תמיד לשוחח, לייעץ, לעזור ולתמוך בטרנסג'נדרים.

במקביל פועלת גרינברג לביסוס וחיזוק של הקהילה הטרנסג'נדרית, להעצמת האדם הטרנסג'נדר ולהנחלת ערכי תרבות טרנסג'נדרית. ב-2002 היא יזמה כנס ציבורי על זהות טרנסג'נדרית, כנס שבו הופיעו לראשונה על במה אנשים טרנסג'נדרים וסיפרו על חוויותיהם, וניתן ביטוי לתרבות טרנסג'נדרית מקורית. כחברת ועד האגודה הנהיגה את הטקס השנתי לציון יום הזכרון עם קורבנות האלימות הטרנספובית בכל העולם.


gay art forum gay art directory gay icon israel gay art magazine
gay artists gay poll gay wallpaper gay classifieds

gay art info home page